Нині пристроєм для ламінування нікого не здивуєш: компактні пристрої є в друкарнях, фотостудіях, багатьох компаніях та офісах.
Ламінатор покриває полімерною плівкою вихідний матеріал – з паперу, картону, пластику. Плівка щільно запресовується, завдяки чому стає єдиним цілим із документом. Проте, найперші ламінатори являли собою громіздкі машини.
Перші виробники ламінувальної техніки
Ламінатори корпорації GMP першого покоління працювали з нарізною плівкою. Друге покоління ламінаторів Lamiart вже отримало сенсорно-електронне управління. Наступна серія була оснащена інфрачервоною технологією нагріву. Це зробило ламінатори більш просунутими, адже за допомогою технології прогріву можна було ламінувати не тільки звичайні пористі поверхні, такі, як папір, а й глянцеві.
Друкарні отримали можливість використовувати ламінатор для нанесення сублімаційної фольги, що часто застосовується для виготовлення візиток. З’явилася технологія термотрансферу, яка використовується для виробництва сувенірної продукції. Але ламінатори залишалися дуже дорогими. Лише у 1997 році було впроваджено більш економічну, принципово нову технологію нагрівання валів.
Сучасні моделі ламінаторів – рулонний, пакетний
З цього часу ламінатори стали бюджетно доступними не тільки великим компаніям, а й приватним особам, стали необхідним та звичним офісним приладдям. Який же ламінатор вибрати краще – рулонний або пакетний?
Рулонний ламінатор
Призначений для роботи з рулонними плівками. Формат виробу для ламінації може бути будь-яким. Однак найвигідніше використовувати таке обладнання, коли потрібно обробити формати від А3 до А0. Основна сфера застосування – друкарні, великі копіювальні центри.
Виріб пропускається між двома валами, на які подається плівка. Відстань між валами можна регулювати, щоб обробляти матеріали різної товщини. Однак усе доведеться робити вручну, тому оператор має бути кваліфікованим. Доступне тиснення фольгою з високою продуктивністю. Вартість плівок нижча, ніж у пакетних пристроїв.
Пакетний ламінатор
Коштує дешевше, займає мінімум місця, а за якістю друку не поступається рулонним апаратам. Однак, такі ламінатори мають меншу продуктивність, тому їхня сфера використання обмежується невеликими офісами та організаціями, домашнім застосуванням.
Коли знадобиться ламінатор
Якщо потрібно зберегти паперові документи, перший і найкращий спосіб – це ламінація. Вона дає змогу надійно «упакувати» паперовий, картонний, інколи пластиковий носій у плівку та запаяти по краях. Ніяка вода, пил, бруд не зможе пошкодити виріб.
Найчастіше до ламінації вдаються, коли потрібно подовжити життя перепустці, візитці, меню в ресторані чи кафе, іміджевим документам. За допомогою плівок можна зберегти дитячі малюнки, пам’ятні записки, фото. Нові розробки здійснюються постійно, і, можливо, незабаром з’являться ламінатори з ще більш досконалими характеристиками.