Чим і як обробляти парну в лазні, з чого почати, що можна зробити самим, а на які роботи необхідно найняти теслярів — спробуємо підказати відповіді на ці запитання.
Підлога в парній
Якщо у вашому проекті поєднані парна та мийна, як правило це лазні 3х4 та 3х5, то підлогу робимо із струганої з трьох сторін дошки та укладаємо її зі щілинами, не прибиваючи до лагав, а фіксуючи плінтусом. Так як дошки пов’язані один з одним — немає шпунта, то підлогу кладемо з товстої струганої дошки 50 мм. Вода вільно проливатиметься крізь щілини підлоги, тому під підлогою заливається бетонна стяжка з ухилом і формується злив у каналізацію. На стяжку часто кладуть листову оцинковку.
Зараз переважна більшість дачників будують лазню, де парна та мийна влаштовані у різних приміщеннях. Як правило, це зруби лазень 4х4, 4х5, 4х6 і більше. Вода на підлогу в парній вже не ллється і підлоги в парній та душовій можна утеплити.
Просочення краще робити, використовуючи садовий обприскувач — виходить швидко і якісно. Прибиваємо до лагів бруски 50х50 і кладемо на них чорнову підлогу вільно і не прибиваємо. Зверху на чорнову підлогу потолом і степлеримо до лагів пароізоляцію, укладаємо в 2 шари утеплювач і накриваємо утеплювач пароізоляцією. Устіл і згуртовуємо підлогу зі шпунтованої дошки 36мм. Підлога потім циклюється і покривається лаком на водній основі.
Підлога в мийній
Підлога в мийній можна зробити по-різному і навіть з електропідігрівом. Можна, наприклад, вчинити так.
На лаги стель дошки 50х150, на них стель гіпсоволоконні плити для підлоги, по периметру не забути встановити демпферну стрічку. Заливаємо стяжку з армуванням, попередньо встановлюємо злив для душової кабіни, раковини та унітазу. На стяжку укладається термопідлога, виставляємо маяки і заливаємо стяжку, потім клеїмо керамічну плитку, по периметру викладаємо бордюр.
Стіни в мийній можна обшити пластиковою вагонкою та встановити душову кабіну. Для провітрювання стін зробіть вентиляційні отвори у вагонці біля підлоги та стелі. Для провітрювання в мийній ставиться віконце, а в стелі можна зробити витяжку.
Стеля
Стеля у мийній
Насамперед степлеримо пароізоляцію і підшиваємо вагонкою, хвойною або пластиковою, на пароізоляцію укладаємо утеплювач.
Стеля та стіни в парній
Спочатку степлеримо до балок алюмінієву фольгу з напуском 10-20см на стіни та між собою. Фольгу добре проклеюємо скотчем для парної і саун. Перший варіант обшивки стелі просто прибиваємо на фольгу вагонку з осики або липи. Другий варіант складніший, але надійніший — на фольгу прибиваємо чорнову стелю з дошки 20-25мм., на чорнову стелю через 0,5м. брусок 20 … 50мм. і вже на брусок липову чи осинову вагонку.
Щоб вирішити, як утеплюється стеля, треба вибрати, що ви хочете мати — сауну чи лазню. У сауні організується постійний процес обміну повітря, тому герметичність стелі не є обов’язковою, звичайно це тільки у разі відсутності другого поверху в лазні. У лазні навпаки, парна стає якомога герметичнішою, процес у парній циклічний – піддали пару, попарилися, провітрили парну, наситили свіжим повітрям і знову піддали пару. Тому парна має » тримати пар » , і що довше, краще. Тому в сауні утеплювач в 2-3 шари укладається відразу на фольгу, а для лазні потрібно ретельно загерметизувати стелю. Найкраще це зробити дідівським методом — залити на стелю розчин з глини, піску та тирси у співвідношенні 1:2:4 з густотою сметани, товщина шару 2-5 см. Розчин сохне тижнів два і потім зверху укладається три шари роквула товщиною 15 см.
Якщо планується лазня, а не сауна, то у стіні парної під полицею для провітрювання можна зробити невелике віконце. Зараз на будівельних ринках продають невеликий розмір дерев’яні віконця зі склопакетами.
Приступаємо до стін парної
Знову використовуємо степлер, покриваємо стіни фольгою, підсовуючи її під напуски фольги зі стелі – це робиться для того, щоб забезпечити стікання конденсату зі стелі не по колодах, а по фользі, внизу стіни фольгу загинаємо на підлогу, знову для стікання конденсату на підлогу, а не під нього. Зверху фольги прибиваємо бруски з кроком приблизно 0,5-0,7 м., а на них прибиваємо осинову або липову вагонку. У парній використовуємо оцинковані цвяхи зі збільшеними капелюшками. Деякі будівельники поміщають під вагонку фольгований пенофол або фольгу та утеплювач із пароізоляцією. Тоді взимку може виникнути наступне: точка роси виявляється між зробленої з колод стіною і утеплювачем і в цьому місці з’явиться конденсат, що призведе до намокання колод стіни і їх загнивання. Якщо утеплювача немає, точка роси знаходиться в товщі колоди і нічого не гниє. Сучасні металеві пічки нагрівають парну дуже швидко і додаткове утеплення не потрібно, головне герметичність, щоб не йшла пара.
Електропроводка та освітлення в парній та мийній
Світло в мийній краще виконати на галогенових лампах з напругою 24в., а трансформатор закріпіть у кімнаті відпочинку. У парній електропроводка виконується потайною і прокладена в мідній трубі, яка кріпиться під вагонкою. Ще краще в парну ввести дроти відразу до світильника з кімнати відпочинку, проводи, що входять в парну треба використовувати з оплеткою, розрахованою на температуру 600 град., так як ізоляція ПВХ звичайних проводів через рік починає розфарбовуватися. Світильники використовуйте захищені для саун, настінні, за дерев’яними ґратами.
Отробляємо кімнату відпочинку
Як робити підлогу — ми вже вирішили, приступимо до стелі: степлеримо до балок пароізоляцію і підшиваем вагонкою стелю. Зверху на пароізоляцію стелі укладаємо у три шари утеплювач.
Встановлюємо піч
Для лазні найкраще цегляна грубка з кам’яною, але в неї є дві великі недоліки: у перших топити її, щоб прогріти каміння, треба не менше 4-х годин, і по друге паритися можна тільки після того, як прогорять дрова. Тепло піч віддає м’яко і відмінний пар. Недоліки цегляної печі призвели до того, що практично всі встановлюють сучасні металеві дрів’яні печі. Металеві печі мають невелику масу і ставляться на підлогу, при цьому під ними обов’язково робиться вогнетривкий подіум, наприклад, з цегли або мінериту.
Металеві печі
Перевага металевих печей для саун (придбати можна тут) — швидке прогрівання парної, можна одночасно паритися і топити піч, невелика витрата дров, низька вага, компактність — не потрібний фундамент. Недоліки металевих печей: не акумулюють тепло, швидко остигають, перегрівають парну. Якщо на трубі димоходу не встановлений бак з водою, вона сильно перегріває парну. Щоб уникнути перегріву навколо труби можна зробити кожух із сітки і засипати колотий жадеїт навколо труби, але головний недолік металевих печей у тому, що каміння кам’яниці має низьку температуру, що унеможливлює зробити хорошу пару. На стіни парної в місці встановлення пічки для пожежної безпеки кріпляться із зазором листи мінериту, або можна викласти стіну плитами з натурального каменю.
Від заслінки далі йде сендвіч, що проходить через стельовий прохідний вузол, потім через майстер флеш у даху і зверху парасольку для сендвіча, але якщо на даху лежить горючий матеріал, то ставиться іскрогасник замість грибка.
Полиці в парній роблять зі струганого бруса і обшивають липою.
Двері в парній
У сауні роблять щілину під дверима для постійного припливу свіжого повітря з мийної, а в лазні в парній повинен бути надлишковий тиск і двері робляться герметичними із засувом або іншим пристосуванням від мимовільного відчинення.