Одним із основних обов’язків кожного громадянина України є реєстрація місця проживання. Цей обов’язок прописаний в Законі України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Саме згідно з положеннями цього Закону кожен громадянин України зобов’язаний зареєструвати чи задекларувати своє місце проживання протягом 30 днів (якщо ми говоримо про новонароджених, то у батьків є 3 місяці). Невиконання цього обов’язку може призвести до накладання штрафу.
Спочатку давайте розберемося як виглядає процедура зміни місця проживання в Україні та в чому полягає різниця між реєстрацію та декларуванням місця проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється офлайн через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), шляхом заповнення відповідної заяви та подання документів, а саме паспорту чи свідоцтва рол народження (для осіб до 14 років), реєстраційної картки платника податків, квитанції про сплату адміністративного збору, військово-облікового документу (для військовозобов’язаних громадян України), а також згода власника для осіб, які реєструються не у власному помешканні. На відміну від реєстрації декларування здійснюється онлайн через веб-портал «Дія». Для цього потрібно авторизуватися в додатку, обрати відповідну послугу зі списку та виконати необхідні дії. Тут також потрібно буде сплатити адміністративний збір як і у випадку реєстрації.
Скільки ж буде коштувати зареєструвати місце проживання у 2024 році? Тут слід зазначити, що розмір адміністративного збору за реєстрацію місця проживання безпосередньо залежить від розміру прожиткового мінімуму, а оскільки з 01 січня 2024 року його розмір зросте до 3028 грн, то й розмір збору теж зросте і тепер становитиме 45,42 грн. Згідно зі статтею 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» у разі порушення термінів прописки накладається штраф, який у 2024 році становитиме 75,70 грн. Розмір адміністративного збору встановлюється на початку року та протягом цього року залишається незмінним.
Окрім цих двох способів, Ви також можете купити прописку. Звичайно тоді Вам доведеться заплатити більше. Вартість цієї послуги безпосередньо залежить від того, що Вам потрібно. Наприклад, якщо Вам потрібно прописатися у певному місці, компанія запропонує Вам житло, пропише Вас через центр надання адміністративних послуг, а також може додатково запропонувати послугу зняття з попереднього місця реєстрації. Коли може знадобитися така прописка? Тут можна виділити такі переваги:
• офіційне працевлаштування;
• голосування на виборах за місцем проживання;
• лікування у медичних закладах;
• реєстрація автомобіля за місцем фактичного проживання та ін.
Тож, якщо Ви хочете користуватися цими перевагами, радимо скористатися платною пропискою.